ایرباس تولید بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان را متوقف می کند

۱۳۹۷ جمعه ۲۶ بهمن در ساعت ۰۸:۳۳ ب.ظ

ایرباس اعلام کرد قصد دارد ساخت هواپیمای پهن پیکر A۳۸۰ که بزرگترین هواپیمای مسافربری در جهان محسوب می‌شود را پس از مدت‌ها متوقف کند.

این هواپیما که ۱۴ سال از آغاز تولید اولین مدل از آن می‌گذرد به عنوان بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان با ظرفیت ۵۴۴ نفر شناخته می شد که هدف اصلی آن رقابت با بوئینگ ۷۴۷ بود.

ایرباس در آن زمان فکر می‌کرد که تمرکز روی ظرفیت بالا می‌تواند به برگ برنده این هواپیما تبدیل شود اما مانور کمپانی‌ها روی هواپیماهای سبک‌تر باعث شد فروش A۳۸۰ که با نام غیر رسمی سوپر جامبو هم شناخته می شود، در حد انتظارات ایرباس نبوده و این شرکت سرانجام قصد توقف تولید آن را داشته باشد.

البته تا سال ۲۰۲۱ تولید A۳۸۰ ادامه پیدا خواهد کرد و ۱۷ نمونه دیگر از این هواپیما به هواپیمایی امارات و ANA ژاپن تحویل داده خواهد شد. لازم به ذکر است که نخستین هواپیما A۳۸۰ در مرداد سال ۲۰۰۸ توسط هواپیمایی امارات به پرواز در آمد.

خداحافظی ایرباس با این هواپیما تبعات مختلفی را در پی خواهد داشت که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها به در خطر قرار گرفتن مستقیم شغل ۳۵۰۰ نفری که در تولید A۳۸۰ شرکت داشتند برمی‌گردد. ایرباس اعلام کرده که در این زمینه گفتگوهایی را با اتحادیه‌های کارگری انجام خواهد داد.

جدا از این‌ها کمپانی ایرباس وضعیت مالی خوبی را پشت سر می‌گذارد. طبق اعلام این شرکت آن‌ها توانسته‌اند طی سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۸۰۰ فروند هواپیما را به شرکت‌های هواپیمایی در سرتاسر جهان تحویل دهند.


منبع دیجیاتو
اخطار
خیر
بله