آب شدن یخهای قطبی در گرینلند خبر از وخیم شدن تغییرات آب و هوایی می دهند

۱۳۹۸ شنبه ۱ تیر در ساعت ۰۲:۴۶ ب.ظ

با گرم شدن کره زمین روند آب شدن یخ‌های قطبی هم وضعیت بدتری پیدا کرده به طوری که در اواخر بهار سطح یخ‌های قطبی به پایینترین حد خود نسبت به زمان مشابه سال‌های قبل رسیده است. این روند به خصوص در نواحی اطراف و داخلی گرینلند وضعیت بدتری دارد.

گرینلند از نظر وسعت تخته‌های یخی رتبه دوم را در دنیا در اختیار دارد. استفن اولسن محقق جوی از دانمارک، عکسی از این جزیره منتشر کرده که در آن دریاچه‌ای از یخ‌های قطبی آب شده دیده می‌شود که روی سطح یخ را فرا گرفته است.

اولسن در کنار شکارچیان محلی باید این دریاچه را دور می‌زد تا بتواند تجهیزات و ابزار پایش وضعیت اقیانوس و آب و هوا را نجات دهد. در عکس سگ‌های شکارچیان که روی این بستر آب متفرق شده‌اند نکته قابل تاملی را نشان می‌دهند .

این اتفاق در محلی به نام  Inglefield Bredning در شمال غربی گرینلند به وقوع پیوسته است. یخی که زیر آب باقی مانده حدود 1.2 متر عمق دارد. دمای گرینلند در هفته اخیر جهش داشته و نه تنها منجر به آب شدن یخ‌های دریایی شده بلکه نصف یخ جزیره را هم آب کرده است. گرینلند پیشتر هم با چنین پدیده گسترده‌ای مواجه شده بود با این حال تغییرات امسال قطعا جزو شدیدترین ها قرار می‌گیرند.این تغییرات به حدی شدید است که فقط در طول یک روز حدود 2 میلیارد تن یخ در گرینلند آب شده. هرساله در مورد آب شدن یخ‌های قطبی هشدارهای زیادی داده می‌شود و می‌توان یک تصویر کلی از آن ترسیم کرد: نواحی قطبی بیشتر از نقاط دیگر دنیا در معرض گرم شدن قرار دارند که همین مساله روند آب شدن یخ‌های قطبی را سریعتر می‌کند.منبع دیجیاتو
اخطار
خیر
بله