آیفونهای ایرانی در انتظار راه حل جادویی ، مشکل اپلیکیشنهای مسدود شده حل می شود ؟

۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۵ اسفند در ساعت ۰۲:۱۱ ب.ظ

اپل از مدت ها پیش خبر از تصمیم خود برای محدود سازی سوء استفاده کنندگان از گواهی توسعه دهندگان سازمانی داده بود. این گواهی ها که در اصل روشی برای عرضه اپلیکیشن ها در خارج از فضای اپ استور است به سازمان ها اجازه می دهد اپ های سازمانی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. اما چرا برخی از اپ های ایرانی مسدود شدند ؟

با وجود حساسیت های بالایی که اپل برای انتشار اپلیکیشن ها در اپ استور به خرج می دهد اما برخی از توسعه دهندگان در کشورهایی از جمله چین با استفاده از گواهی نامه سازمانی، اپ های کرک شده و خاص را منتشر کرده بودند؛ موضوعی که چندان مطابق میل اپل نبود. همین اتفاق موجب شد اپل به موضوع واکنش نشان داده و از اعمال محدودیت ها بگوید.

از چهارشنبه هشتم اسفند تاکنون اپلیکیشن های متعدد ایرانی روی دستگاه های iOS مسدود شده اند. یکی از این اپ ها اسنپ بوده که در بیانیه راهکار جایگزین خدمات خود را اعلام کرده است. آپ هم در پیامی به کاربران اعلام کرده بود که به علت محدودیت اعمال شده از سوی اپل برای اپلیکیشن‌ های بانکی و پرداخت ایرانی، این اپلیکیشن برای گوشی iOS غیرفعال شده است و کارشناسان این شرکت در حال بررسی و تلاش برای رفع آن هستند.

استفاده از امکان انتشار اپ های سازمانی، برای شرکت ها هزینه سالانه 299 دلاری را در پی دارد. هدف اصلی گواهی سازمانی این است که شرکت ها اپلکیشن های خود را با کارمندان به اشتراک بگذارند؛ بدون اینکه نیاز باشد آنها را به شکل عمومی در اپ استور منتشر کنند. به عبارت دیگر این گواهی روشی است برای عرضه اپلیکیشن توسط شرکت ها به کارمندان. اگر بخواهیم از دید اپل دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، این گواهی قرار نیست برای استفاده هایی مشابه با آنچه معمولاً در ایران رواج دارد (عرضه گسترده به کاربران) کاربرد داشته باشد.

اما با توجه به تحریم های اعمال شده علیه کشور و حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور در شهریور 96 از معدود راه های انتشار، استفاده از این گواهی است. توسعه دهندگان ایرانی امکان استفاده مستقیم از این قابلیت را ندارند و گزینه هایی از جمله استفاده از شرکت های ثالث به عنوان واسطه یا ثبت شرکت در خارج از ایران را پیش پای خود می بینند تا ردپای ایرانی بودن خود را از دید اپل مخفی کنند.

پیش از این «سهیل شیری»، مدیرعامل سابق استور ایرانی «سیب اپ» تأیید کرده بود که استورهای ایرانی iOS هم از گواهی های سازمانی استفاده می کنند. در حال حاضر نیز این استورها به مشکل خورده و فعال نیستند.

نکته مهم اینجاست که شیری، خبر از وجود یک راه حل جایگزین داده بود؛ راه‌حلی که البته به دلایل رقابتی با سایر استورها، جزییاتی از آن اعلام نشد اما وی بیان کرد که این یک روش پرهزینه برای فروشگاه‌های نرم افزاری خواهند بود. به نظر می‌رسد که این روش هم در نهایت قرار است اپل را دور بزند و به کاربر ایرانی اجازه دهد تا به اپلیکیشن‌های مورد نیازش دسترسی داشته باشد.

پایان استفاده از اپلیکیشن های ایرانی iOS فرا می رسد؟

در کنار راهکار استفاده از گواهی سازمانی اما راه های دیگری هم برای خنثی کردن سیاست های اپل وجود دارد. به عقیده کاتبی جیلبرک تنها راه باقی مانده است چرا که با این روش دیگر گواهی های مربوط به امضای اپ ها چک نمی شود. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا کاربران حاضرند به قیمت استفاده از اپ های ایرانی، ریسک های جیلبرک را بپذیرند؟ اپل امنیت دستگاه های مبتنی بر iOS که جیلبرک می شوند را تضمین نمی کند و  این گوشی ها دیگر هیچ به روز رسانی رسمی اپل را هم دریافت نمی کنند، مگر اینکه نسخه‌های جدید iOS هم قابل جیلبریک شوند که این امر هم روندی بسیار کند دارد.

منبع دیجیاتو


 


 

اخطار
خیر
بله