از کار افتادن مشکوک سنسورهای رادیواکتیو بعد از انفجار اتمی روسیه

۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد در ساعت ۱۲:۴۲ ق.ظ

یک سازمان بین المللی که سطح مواد رادیواکتیو در هوا را اندازه گیری می کند اعلام کرده سنسورهای تشخیص مواد رادیواکتیو چند ساعت پس از حادثه آزمایش اتمی روسیه به طرز مشکوکی از کار افتاده بودند.

سازمان پیمان منع جامع آزمایش هسته ای (CTBTO) ایستگاه هایی را در سراسر دنیا راه اندازی کرده است. در این ایستگاه ها سنسورهای مخصوصی وجود دارند که سطح ایزوتوپ های پرتوزا (Radionuclide) را در هوا اندازه گیری می کنند. داده های این ایستگاه ها پس از جمع آوری به مقر این سازمان در وین اتریش ارسال می شوند. با این حال هر کشور مسئول نظارت بر عملکرد ایستگاه درون مرزی خود است.

به گفته سازمان مذکور، دو ایستگاه در نزدیکی محل انفجار اتمی روسیه به نام های «Dubna» و «Kirov» در تاریخ 10 اوت (19 مرداد ماه)، یعنی درست دو روز بعد از انفجارها از کار افتاده اند. فعالیت دو ایستگاه دیگر نیز به نام های «Bilibino» و «Zalesovo» سه روز بعد از انفجار ها متوقف شده و دیگر داده ای به مرکز ارسال نکرده اند.

نزدیک بودن این چهار ایستگاه به محل انفجار سبب شده تا احتمال دست داشتن دولت روسیه در این قضیه قوت بگیرد. «Jeffrey Lewis» مدیر برنامه منع گسترش سلاح های هسته ای در شرق آسیا در همین رابطه می گوید:

«به نظر نمی رسد دولت روسیه چنین کاری کرده باشد. چون شبکه این سنسورها در جهان آنقدر گسترده است که از کار انداختن چند ایستگاه نمی تواند حادثه رخ داده در این کشور را پنهان کند.»

دلیل از کار افتادن چهار ایستگاه مورد بحث هنوز معلوم نیست. سخنگوی سازمان CTBTO گفته آنها منتظر گزارشات مقامات روسی هستند تا از راه اندازی مجدد این سامانه ها باخبر شوند.

اواسط مرداد ماه انفجار تسلیحات اتمی روسیه هشت کشته و زخمی به جای گذاشت و نشت مواد رادیواکتیو شهرهای اطراف را تحت تأثیر قرار داد.منبع دیجیاتو
اخطار
خیر
بله