اعلام وضعیت اضطراری جهانی به دلیل شیوع بیماری کرونا

۱۳۹۸ شنبه ۱۲ بهمن در ساعت ۰۱:۱۷ ب.ظ

سازمان جهانی بهداشت با شیوع سریع ویروس کرونا به دیگر کشورها وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد . تدروس ادهانوم گبرسوس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت دلیل این تصمیم را وضعیت فوق العاده چین و سایر کشورهایی که ویروس کرونا به آنها منتقل شده اعلام کرد . نگرانی این سازمان شیوع ویروس کرونا به کشورهایی است که سیستم بهداشتی ضعیفی دارند . اکثر کشورهای کم درآمد و متوسط ابزارهای مناسب برای شناسایی یا کنترل ویروس کرونا را ندارند و در صورتیکه این ویروس به این کشورها سرایت کند کنترل آن بسیار سخت خواهد بود ، نکته نگران کننده شیوع غیر قابل کنترل و پنهانی این ویروس در این کشوهاست . تا کنون حدود 10 هزار نفر در دنیا به این ویروس جدید مبتلا شده اند و در چین دست کم 213 نفر جان خود را از دست داده اند که بیشتر آنها از استان هوبئی یعنی منشا ویروس بوده اند  .
به گزارش سازمان جهانی بهداشت 98 مورد ابتلا به ویروس کرونا از 18 کشور گزارش شده که تا کنون تلفات نداشته اند . تا کنون هشت مورد انتقال این ویروس از فرد به فرد دیگر در کشورهای ژاپن ؛ آلمان ؛ ویتنام و ایالات متحده گزارش شده است . ویروس کرونا به تمام مناطق چین سرایت کرده ، به گزارش کمیسیون سلامت ملی این کشور تا کنون 9692 نفر به این ویروس مبتلا شده اند . در استان 60 میلیون نفره هوبئی که بیشترین تلفات را داشته وضعیت اضطراری اعلام شده و شهر کاملا قرنطینه شده است . تخلیه ملیت های مختلف از شهر ووهان چین ادامه دارد و کشورهای انگلستان ، کره جنوبی ، استرالیا ، سنگاپور و نیوزیلند مسافرین را به مدت دو هفته قرنطینه خواهند کرد . استرالیا مسافران را در جزیره کریسمس که 2 هزار کیلومتر با خاک این کشور فاصله دارد قرنطینه می کند . ایتالیا پس از تشخیص این ویروس در دو توریست چینی در شهر رم ، تمام پروازها به چین را به حالت تعلیق درآورد .

سازمان جهانی بهداشت در گذشته چهار مرتبه برای آنفلوانزای خوکی (سال 2009)، فلج اطفال (2014)، ویروس زیکا (2016) و ابولا (2014 و 2019) وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرده است.

منبع دیجیاتو

 

 

اخطار
خیر
بله