توسعه دهندگان یک دستکش هوشمند و نوعی اسکنر هوشمند برندگان جایزه جیمز دایسون شدند .

۱۴۰۰ یکشنبه ۳۰ آبان در ساعت ۰۴:۱۸ ب.ظ

برندگان جایزه بین المللی جیمز دایسون امسال به سه گروه از دانشمندان خلاق اهدا شد . یکی از دانشجویان موفق به توسعه نوعی دستکش شده که قادر به تشخیص آب سیاه چشم است ، این دانشجو این اختراع را با الهام از بیماری پدرش ساخته است . کلو یو (kelu You) با کمک دو دانشجوی دیگر از دانشگاه ملی سنگاپور موفق به کشف روشی برای نظارت فشار درونی کره چشم شدند که در دسترس تر بوه و بیمار می تواند آن را راحت تر تحمل کند . آب سیاه دومین علت بزرگ نابینایی در جهان است و تا کنون هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است  اما در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری می توان آن را درمان کرد و از نابینایی فرد جلوگیری کرد . این دانشجویان یک سنسور ساختند که روی سر یکی از انگشتان این دستکش نصب شده و بافشار آن روی چشم می تواند فشار کره ی چشم را اندازه گیری کند . سپس این سنسور داده های خود را با بلوتوث به گوشی بیمار منتقل کرده و با آپلود روی اپی که دانشجویان ساخته اند برای پزشک معالج قابل دسترسی خواهد بود .
برندگان دیگر این جایزه دانشجویان دانشگاه صنعتی دلف بودند که موفق به توسعه دستگاه کوچکی شدند که می تواند پلاستیک به کار رفته در یک بطری پلاستیکی را تشخیص دهد . این دستگاه یک سنسور فروسرخی داشته که قادر به تشخیص ترکیبات پلاستیک مورد نظر است . از آنجائیکه هنگام بازیافت پلاستیکها در جای درست دسته بندی نمی شوند با تشخیص بازیافتی بودن پلاستیک ها بوسیله این دستگاه از رسیدن آنها به محل دفع زباله در طبیعت جلوگیری می شود .
جایزه سوم هم به دانشجویی از دانشگاه لافبرو رسید که با توسعه دستگاه تامپوناد فعال اضطراری خود از خونریزی شدید ناشی از زخم های عمیق جلوگیری می کند . این دستگاه با باز شدند بادکنکی سیلیکونی  می تواند این کار را انجام داده و زندگی بسیاری را نجات دهد .


منبع دیجیاتو
اخطار
خیر
بله