خطرات پوشیدن ماسک در هنگام ورزش

۱۳۹۹ چهارشنبه ۴ تیر در ساعت ۰۳:۱۰ ب.ظ

با شروع مجدد فعالیتهای ورزشی به ورزشکاران توصیه شده در هنگام ورزش از ماسک استفاده کنند ؛ اما این کار می تواند پیامدهای منفی بسیار زیادی داشته باشد .
با شیوع ویروس کرونا تمام رقابتهای ورزشی به تعویق افتاد . اکنون مدیران ورزشی در جستجوی راههایی هستند تا فعالیتهای ورزشی مجددا از سر گرفته شود ، البته با توجه به اینکه با فعالیت ورزشی تنفس سخت تر و سریع تر است امکان سرایت ویروس بیشتر می شود .  در زمان انجام ورزش عضلات بدن  اسید لاکتیک تولید می کنند که این اسید لاکتیک به دی اکسید کربن تبدیل شده و از طریق بازدم خارج می شود . با پوشیدن ماسک هنگام ورزش مجددا دی اکسید کربن وارد بدن میشود و به این ترتیب اکسیژن کمتری به بدن می رسد . 
اما از آنجائیکه پوشیدن ماسک باعث مقاومت در برابر جریان هوا می شود ، این امر استنشاق هوای مورد نیاز برای انجام فعالیتهای شدید را دشوار می کند . در چین دو پسر نوجوان که تمرینات ورزشی خود را با ماسک انجام می دادند به فاصله ی یک هفته از دنیا رفتند ، کالبد شکافی انجام نشد و نمی توان گفت پوشیدن ماسک موجب مرگ این دو نوجوان شده است ؛ اما با توجه به این اتفاق این سوال مطرح می شود که آیا پوشیدن ماسک حین ورزش برای بدن مضر است یا نه . دکتر لیندسی باتومس از دانشگاه هرتفوردشر ، تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده و از یک آنالایزر گاز قابل حمل برای اندازه گیری غلظت گازهای موجود در دم و بازدم استفاده کرده است ؛ او به مدت سه دقیقه با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت با ماسک شمشیربازی دویده که در این حالت غلظت اکسیژن حدود 5/19 درصد بوده است که معادل ورزش در ارتفاع 600 متر بالاتر از سطح دریاست ( غلظت اکسیژن در اتمسفر در سطح دریا حدود 21 درصد است ) . او یکبار دیگر این کار را با ماسک پارچه ای زیر ماسک شمشیربازی انجام داد ؛ در این حالت سطح اکسیژن 17 درصد کاهش پیدا کرد که همانند ورزش در ارتفاع 1500 متری است . هرگونه کاهش بیشتر در غلظت اکسیژن موجب نشانه های ارتفاع زدگی مانند سردرد یا سرگیجه می شو د. مقدار ناچیزی از کربن دی اکسید در هوای اتمسفر وجود دارد که این مقدار هنگام ورزش با ماسک شمشیربازی در سطح کمتر از یک درصد می ماند اما هنگام استفاده از ماسک صورت به 3 درصد افزایش می یابد .
با توجه به اینکه باشگاه های ورزشی تصمیم به شروع فعالیت خود کرده اند نیاز است تحقیقات بیشتری در زمینه مضرات  انجام فعالیت ورزشی با ماسک صورت گیرد .


منبع زومیت

 


 

 
اخطار
خیر
بله