ساخت ماسک تفسی با قابلیت تشخیص کرونا

۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۰ تیر در ساعت ۰۲:۲۴ ب.ظ

محققان دانشگاه هاروارد و MIT موفق به ساخت نوعی ماسک تنفسی شدند که قادر است در عرض 90 دقیقه ویروس کرونا را در تنفس فردی که از ماسک استفاده می کند تشخیص دهد . این فناوری می تواند برای تشخیص سایر میکروب ها و ویروس ها و حتی مواد شیمیایی خطرناک در محیط های آزمایشگاهی و صنعتی مفید باشد . این ماسک مجهز به حسگرهای کوچکی است که قادر است ویروس کرونا را از تنفس شخص تشخیص دهد . این ماسک در دو حالت قابل استفاده است ؛ در حالت عادی حسگرها غیر فعال بوده و قادر به شناسایی ویروس نمی باشند اما در صورتیکه فرد حسگرهای ماسک را فعال کند می تواند نتیجه تست در قسمت داخلی ماسک نمایش داده می شود . هنوز مشخص نیست این ماسک به تولید تجاری خواهد رسید یا نه اما این فناوری می تواند برای بیماریهای همه گیر در آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد .

 

منبع دیجیاتو

محققان می‌گویند حسگرهای موجود در این ماسک می‌توانند به صورت بالقوه در لباس و سایر پوشیدنی‌های مشابه تعبیه شوند و به شکل مناسبی به عنوان حسگرهای زیستی عمل کنند.

این نخستین باری نیست که محققان روی توسعه ماسکی برای تشخیص بیماری‌های همه‌گیر کار می‌کنند. بی‌شک چنین ماسک‌هایی نه تنها می‌توانند از انتشار ویروس جلوگیری کنند، بلکه با شناسایی زود هنگام فرد مبتلا به ویروس مانع از سرایت بیشتر ویروس به سایر افراد می‌شود. از طرفی چنین روش‌های تشخیصی هزینه بالایی ندارند و در صورت رسیدن به تولید انبوه و تجاری سازی، عموم افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

اخطار
خیر
بله