سبقت انرژیهای تجدید پذیر از زغال سنگ در آلمان

۱۳۹۷ شنبه ۱۳ بهمن در ساعت ۰۳:۵۷ ب.ظ کشور آلمان به‌تازگی موفق شده است تا برای تأمین برق مورد نیاز، اتکای خود را به سوخت فسیلی کم‌تر کرده و به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کند.

زغال سنگ در مدت زمان طولانی توانسته بود منبع اصلی تأمین انرژی برق درآلمان باشد و ۴۰ درصد از انرژی الکتریسیته‌ی این کشور را تأمین کند. در سال ۲۰۱۸ آلمان توانست سهم بیشتری از تأمین برق خود را به انرژیهای تجدید پذیراختصاص دهد. اکنون بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا سعی دارد تا سال ۲۰۳۰ سهم انرژی‌های تجدیدپذیر را به ۶۵ درصد برساند. علاوه‌بر این آلمان در نظر دارد تا سال ۲۰۲۲ انرژی هسته ای را کنار بگذارد و به‌دنبال آن برنامه‌هایی برای خاموش کردن نیروگاه‌های زغال سنگ نیز درسردارد.

تحقیقات سازمان علوم کاربردی فرانهوفر نشان داده است که انرژیهای خورشیدی ،بادی، زیست توده‌ای (بیومس) و هیدروالکتریک با تولید ۲۱۹ تراوات ساعت، نسبت به سال گذشته افزایش ۴.۳ درصدی داشته‌اند. این در حالی است که کل انرژی تولیدشده در این کشور معادل ۵۴۲ تراوات ساعت بوده که ۳۸ درصد آن مربوط‌به زغال سنگ است.

سهم انرژی‌های سبز در تولید برق آلمان در سال ۲۰۱۷ معادل ۳۸.۲ درصد گزارش شده؛ درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۹.۱  درصد بوده است. به‌گفته‌ی برونو برگر، نویسندهٰ‌ی این بررسی، قرار است سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق آلمان بالای ۴۰ درصد باقی بماند. او اضافه کرد:

 در سال ۲۰۱۹ سهم مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر به پایین‌تر از ۴۰ درصد نخواهد رسید؛ زیرا بیشتر تاسیسات نیروگاه‌های این نوع انرژی در حال ساخت هستند و الگوهای آب‌وهوایی هم تغییر چشم‌گیری نخواهد داشت.

منتقدان انرژیهای سبز بر این عقیده هستند که تولید انرژی‌های تجدیدپذیر منوط به شرایط مطلوب آب‌وهوایی است؛ ازاین‌رو نمی‌توان به سهم قطعی آن‌ها در تأمین انرژی استناد کرد.

باتوجه‌به طولانی‌تر شدن فصول گرم، سهم انرژی خورشیدی، افزایش ۱۶ درصدی داشته و به ۴۵.۷ تراوات ساعت رسیده؛ درحالی‌که طبق داده‌های فرانهوفر، ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی از ۳.۲ گیگاوات به ۴۵.۵ گیگاوات طی سال گذشته افزایش یافته است.

دراین‌میان، سهم انرژی‌های بادی در تولید برق ۱۱۱ تراوات ساعت بوده که این رقم مجموع ظرفیت ۶۰ گیگاواتی ساحلی و دریایی است. انرژی‌های بادی ۲۰.۴ درصد از کل برق آلمان را تأمین می‌کنند؛ درواقع، انرژی بادی دومین جایگاه را پس از انرژی زغال سنگ با سهم ۲۴.۱ درصدی از آن خود کرده است.

سهم انرژی هیدروالکتریک هم در این رقابت ۳.۲ درصد گزارش شد که معادل با تولید ۱۷ تراوات ساعت برق برآورد شده است. چنین رقمی مربوط‌به شرایط تابستانی به‌شدت خشک و بارندگی کم بوده است. سهم مخصوص انرژی زیست‌توده هم ۸.۳ درصد محاسبه شده است.

در ادامه، سهم نیروگاه‌های تبدیل گاز به برق ۷.۴ درصد و سهم انرژی هسته‌ای هم ۱۳.۳ درصد اعلام شده است. درصد اندک باقی‌مانده هم مربوط‌به برق ناشی از زباله‌سوزی می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، آلمان ۴۵.۶ تراوات ساعت برق را به هلند صادر کرد؛ هر چند حجم زیادی از انرژی الکتریسیته مورد نیاز آلمان توسط فرانسه وارد این کشور شده است.


منبع  زومیت
اخطار
خیر
بله