فضانوردان کدام سازه های ساخت بشر را از فضا میتوانند ببینند؟

۱۴۰۱ شنبه ۱ مرداد در ساعت ۱۲:۵۹ ب.ظ

مرز میان زمین و فضا «خط کارمان» نام دارد که به افتخار فیزیکدان و مهندس هوانوردی «تئودور فون کارمان » انتخاب شده و در ارتفاع 100 کیلومتری از سطح سیاره ما قرار دارد . در این مقاله با برخی سازه های ساخت بشری که از این ارتفاع قابل رویت هستند آشنا می شویم .
معدن بینگم کنین - آمریکا
 معدن بینگم کنین در ایالت یوتا قرار دارد و بزرگترین منطقه کاوش و حفاری است که توسط انسان ایجاد شده است . این معدن که عمیق ترین معدن روباز در دنیا است بدون بزرگنمایی از خط کارمان قابل مشاهده است . البته به گزارش سرنشینان شاتل فضایی ناسا این منطقه از ارتفاع 305 الی 531 کیلومتری هم دیده می شود . 
سد سه دهانه چین 
 سد سه دهانه یا سه دره که در ورودی رودخانه یانگ تسه ساخته شده است جز سازه هایی است که از فضا مشاهده می شود . سد با 185 ارتفاع و 2 کیلومتر عرض از بزرگترین تاسیسات تولید انرژی در دنیا است .
 نخل جمیرا - ایالات متحده عربی 
جزیره مصنوعی نخل جمیرا که در دوبی ساخته شده از خط کارمان قابل مشاهده است و با یک لنز 800 میلی متری از ایستگاه فضایی نیز می توان این جزیره را مشاهده کرد .
هرم بزرگ جیزه - مصر
یکی از فضانوردان ناسا به نام «لی روی چیائو» ادعا دارد زمانی که در مدار بوده توانسته این هرم بزرگ را با چشم غیر مسلح مشاهده کند . او می گوید در زمانی که نور وشرایط آب و هوایی مناسب باشد می توان اهرام را به شکل نقاط ریزی مشاهده کرد .

تا کنون بسیار شنیده ایم که دیوار بزرگ چین از فضا قابل مشاهده است . اما امکان مشاهده این سازه از فضا یک افسانه است و این بنای باستانی را با چشم غیر مسلح از فضا نمی توان دید . این سازه را از آنجائیکه بسیار نازک است و در خطوط ورنگ های جغرافیایی اطراف خود گم می شود ؛ نمی توان از فضا تشخیص داد . چیائو که نخستین عکس فضایی از این سازه را ثبت کرده است ؛ گفته زمان عکس گرفتن خودش نتوانسته دیوار بزرگ چین را ببیند.

 

منبع دیجیاتو

 

اخطار
خیر
بله