لو رفتن اطلاعات کاربران رایتل تایید شد

۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد در ساعت ۰۱:۴۲ ب.ظ یک هکر که به گفته برخی کارشناسان فنی ؛ ایرانی به نظر می رسد ، اطلاعات 5.5 میلیون مشترک رایتل را برای فروش گذاشته و در قبال آن مقداری بیت کوین به ارزش هزار دلار خواسته است . ظاهرا در ابتدا این کاربر به شرکت رایتل پیشنهاد داده در ازای 5 بیت کوین از افشای اطلاعات جلوگیری می کند اما با توجه به اینکه رایتل این پیشنهاد را قبول نکرده ، تصمیم به فروش و عرضه اطلاعات بصورت عمومی کرده است . این هکر اعلام کرده اطلاعات کاملا به روز بوده و آنها را در فروردین و اردیبهشت 99 استخراج کرده است . اطلاعات منتشر شده شامل نام و نام خانوادگی ، شماره ملی ، یک شماره موبایل دیگر ، آدرس و کد پستی مشترکان می باشد . البته هنوز مرکز ماهر و یا رئیس سازمان روگولاتوری درباره محتوای دیتابیس منتشر شده اظهارنظری نکرده اند . معاون وزیر ارتباطات کشور و رئیس سازمان رگولاتوری ؛ لو رفتن اطلاعات را تایید کرده و در توئیتی اعلام کرده که اطلاعات متعلق به 4 سال پیش بوده است . 

بیانیه روابط عمومی رایتل به شرح زیر است:

«مشتركين رايتل بزرگترين سرمايه ما هستند و همچنين حفظ محرمانگي و حريم خصوصي مشتركين از اصول اوليه و قطعي رايتل است و اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است.

در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال جاری این اپراتور از طریق رسانه‌ها در جریان ادعای فردی مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات ۵.۵ میلیون از مشترکین خود شد.

فرد مذکور  مدعی شد از رایتل خواستار ۵ بیت کوین شده تا از انتشار دیتا خودداری کرده و آن را در اختیار رایتل قرار دهد، و پس از ممانعت رایتل از پرداخت، برای فروش دیتا از طریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده است که رایتل این مذاکره و درخواست را قویا تکذیب می‌کند.

این اپراتور اعلام می‌دارد تاکنون هیچ مستندی به جز ۹ رکورد منتشر شده مبنی بر دزدیده شدن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک این اپراتور به دست نیامده است که نتیجه بررسی این ۹ رکورد نشان می‌دهد ۶ رکورد بسیار قدیمی بوده (سال ۹۴ و پیش از آن)  و عملا این مشترکین دیگر در شبکه رایتل فعال نیستند.

از تعداد دیتای اعلامی سه رکورد فعال است که نشان می‌دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است احتمال سرقت اطلاعات برخط این اپراتور وجود ندارد و رایتل از پروتکل‌های افتا و ماهر استفاده می‌کند و این پروتکل‌ها در حال حاضر تشدید شده است.

حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات توسط منشا انسانی است که در سال ۹۴ و پیش از آن رخ داده است.

در این راستا از رسانه‌ها درخواست داریم تا روشن شدن موضوع از هرگونه شایعه پراکنی خودداری کرده و اخبار را از طریق درگاه‌های رایتل پیگیری کنند.

با توجه به رسالت شركت خدمات ارتباطي رايتل به منظور رعايت حقوق مشتركين و اخلاق‌مداري اقدامات لازم قضايي جهت برخورد با عاملين اين موضوع با جديت دنبال مي‌شود.

به منظور جبران خسارت آن دسته از مشتركين گرامي كه احتمال مي‌رود، اطلاعات آنان منتشر شود، تمهيداتی در نظر گرفته شده‌است كه متعاقبا از طريق كانال‌هاي رسمي اعلام می‌گردد.»منبع دیجیاتو 

اخطار
خیر
بله