نام تهران از فهرست امن ترین شهرهای جهان حذف شد

۱۳۹۸ یکشنبه ۱۰ شهریور در ساعت ۰۵:۰۲ ب.ظ واحد اطلاعات اکونومیست که از بخش های زیرشاخه گروه اکونومیست محصوب می شود هر سال امن ترین شهرهای دنیا را رتبه بندی می کند . فهرست 2019 اکونومیست منتشر شده و این بار نام تهران از آن حذف شده است .
در فهرست سال 2019 اکونومیست شهرهای منطقه آسیا - اقیانوسیه بیشترین تعداد جایگاه ها را به خود اختصاص داده اند و در زمره امن ترین ها قرار گرفتند . توکیو برای سومین سال پیاپی توانست جایگاه نخست جدول را از آن خود کند و امن ترین شهر جهان لقب بگیرد .بعد از توکیو سنگاپور و اوزاکا در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند .
در این رتبه بندی 60 شهر مختلف دنیا بر اساس فاکتورهای مختلفی نظیر زیرساخت ؛ امنیت شخصی ؛ دیجیتالی و سلامت مورد ارزیابی قرار می گیرند . امسال واحد اطلاعات اکونومیست در بررسی های خود گوشه چشمی هم به فاکتورهای زیست محیطی داشت و عاملی تحت عنوان انعطاف پذیری شهری را در نظر گرفت که در واقع توانایی یک شهر در بازگشت به شرایط هادی بعد از وضعیت اضطرار و شوک را تعیین می کند .
شهرهای اروپایی هم از جایگاه خوبی در این رتبه بندی برخوردار بودند و در زمره ده شهر برتر جای گرفتند . آمستردام از جایگاه ششم در سال قبل به رتبه چهارم جدول در سال 2019 صعود کرد و کپنهاک به همراه سئول پایتخت کره جنوبی مشترکا در جایگاه هشتم قرار گرفتند . امسال سیدنی هم در زمره ده امن شهر دنیا بود ودر جایگاه پنجم قرار داشت .از مجموع 14 شهر اروپایی در این فهرست تنها استانبول و مسکو بودند که در نیمه دومی جدول قرار گرفتند . با وجود آنکه شهرهای اروپایی معمولا عملکرد خوبی را در حوزه سلامت ایفا می کنند از نظر امنیت دیجیتالی با مشکل روبرو هستند و لندن تنها شهر اروپایی است که از این لحاظ در زمره ده شهر برتر قرار دارد .
در آنسوی این طیف شهرهای لاگوس پرجمعیت ترین شهر آفریقا در نیجریه ؛ کاراکاس ؛ یانگون ؛ کراچی و داکا قرار دارند که پنج جایگاه آخر این جدول را پر می کنند و نام تهران در کنار شهرهای آتن ؛ جده و دوحه از این فهرست حذف شده است . 14 شهر اروپا در فهرست صدگانه امن ترین شهرهای جهان قرار دارند .منبع دیجیاتو

اخطار
خیر
بله