چگونه اصالت داروهای داروخانه را استعلام کنیم ؟

۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر در ساعت ۰۱:۴۴ ق.ظ

اصالت دارو هایی که در ایران تهیه و تولید می شود را به راحتی میتوان از وزارت بهداشت استعلام کرد. از مصرف داروهایی که اصالت آن ها را استعلام نکرده اید جدا خودداری کنید. حتی اگر از داروخانه های معتبر سراسر کشور تهیه کرده اید. توصیه‌ای که در این زمینه مسئولان به مردم دارند این است که بحث استعلام اصالت کالاهای سلامت را جدی بگیرند،  به‌طوری که بعد از تهیه دارو و سایر کالاهای سلامت از طریق سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ یا از طریق نرم‌افزار TTAC که بر روی موبایل‌ها قابل نصب است و یا از طریق  سایت TTAC.IR اصالت کالا را استعلام و شناسایی کنند.سامانه هایی که وزارت بهداشت در سالهای اخیر راه اندازی کرده است، فواید خوبی دارد.

آنچه باید بدانید 

  •  پس از خراشیدن لایه رویی برچسب زرد رنگ کنترل اصالت و استعلام کد ۱۶ رقمی آن توسط کاربر، نرم افزار تی تک به سامانه کنترل اصالت سازمان غذا و دارو متصل شده و نتیجه استعلام را به کاربر نمایش می‌دهد؛ سپس مردم بر اساس پیام ارسال شده برای آنان می توانند تصمیم بگیرند که آیا این محصول، قابلیت استفاده دارد یا ندارد.
  • به طور مثال اگر پیامی با این مضمون که «این محصول یک بار استعلام شده است» دریافت شد، نشانگر آن است که این برچسب قبلا استفاده شده و شاید آن را دوباره چسبانده اند یا اینکه خود فرد دوبار استعلام کرده است.
  • همچنین این سامانه مشخص می کند که محصول سلامت محور از کدام داروخانه یا فروشگاه تهیه شده است.
  • یکی از روش های مبارزه با قاچاق کالا، شناسه گذاری محصولات است که طی آن هم مصرف کنندگان می توانند بر استفاده از محصول نظارت داشته باشند و هم سازمان می تواند با مصرف کننده ارتباط داشته باشد.


منبع روزیاتو

اخطار
خیر
بله